Kızılcığın Faydaları

Kızılcığın Faydaları

Bolu yöresinde  yetişen, sevilerek yenilen ve tarhanası bağırsak rahatsızlığına karşı ilaç niyetine evlerimizde bulunan kızılcık meyvesi, artık bilimsel incelemelere konu oluyor. Bolu’da Mengen, Mudurnu ve Seben'de doğal ortamda yetişen, tarhanası ve marmelatı yapılan, bu faydalı meyve hakkında yazılan bilimsel bir makaleyi özetleyerek  aktaralım .

Türk Halk Kültürü Araştırma ve Tanıtma Vakfı tarafından yayımlanan kitapta bulunan ve bu yazıya konu olan makale, Hacettepe Üniversitesi .Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç.Dr. Sevil Başaoğlu 'na ait.” Kızılcık Meyvesine Sağlık ve Kültürel Açıdan Bakış adını taşıyor.  Makale bir çok kaynak derlenerek hazırlanmış ve Bolu’da yapılan saha  gözlemlerine de  yer verilmiş.  

"Kızılcık ( Comelian cherry) Comus Mas L.(Comacca) türünün olgun meyveleridir. Tek çekirdekliler sınıfının cherry grubunda yer almaktadır. Bu grupta kiraz, vişne ve kuş kirazı da yer almaktadır.

Kızılcık Orta Asya kökenlidir. Anadolu Beylikleri döneminden beri yapılan çevirilerde aynı adla anılmaktadır. Bazı yörelerde Egreıı, Kevren, Kirik, Kiren gibi adlar verilmektedir.

Kızılcık ishal tedavisinde başarı sağlamaktadır.

Bazı hastalıklara  iyi geldiğini ninelerimizden bildiğimiz kızılcık meyvesinin faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalara göre kızılcık meyvası  içeriğinde bulunan petkin pigment ve tanen ishal tedavisinde başarı sağlanmasına neden olmaktadır. Ayrıca, kızılcık, portakal kadar yüksek C vitamini içermektedir. C vitamini antioksidan bir vitamindir ve meyvelerdeki en önemli koruyucu Öğelerden biridir.Kızılcık kan şekerini kontrol edilmesine fayda sağlamaktadır,

  Kızılcık meyvasının  şeker hastalığına iyi geldiği ile ilgili bir halk inancı da bilimsel olarak destek bulmaktadır. Bilimsel verilere göre kızılcık, şeker hastalığını tedavi etmemekte, ancak kan şekeri kontrolüne doğal bir madde olarak yardımcı olmaktadır. Kızılcıkta kansere karşı koruyucu özellikler bulunmaktadır Besinler kanserden koruyucu özelliklerine göre incelendiğinde etkisi en fazla besinlerin cherry türü meyveler ( kızılcık, vişne ve kiraz) olduğu, Almanya’da yapılan bir araştırma da ortaya çıkmıştır. Aynı  araştırmada bu grupta bulunan besinlerdeki koruyucu etkinin ısıya da dayanıklı olduğu da saptanmıştır. Bu nedenle kızılcık çorbasının pişirilerek tüketiliyor olması yararlı etkilerini azaltmamaktadır.

 

Kızılcık kalp hastalıkları riskinin azaltılmasını sağlamaktadır.

Kızılcık meyvesinde bulunan pigment diyetle düzenli olarak kullanılırsa kalp hastalığı riskinin azaltılmasında önemli bir rol oynadığı da saptanmış.  Kızılcık Meyvesine Sağlık ve Kültürel Açıdan Bakış adını taşıdığını belirttiğimiz makalede bu bilgilerden başka, Bolu köylerinde bu konuda yapılan araştırma sonuçlarına, Kızılcık tarhanasının  değişik tariflerine de yer verilmiş.

 

Sonuç olarak, yüzyıllardır Bolu yöresi  köylerinde  ilaç niyetine kullanılan  kızılcık tarhanasını düzenli olarak tüketilmesinin , insan  sağlığının  korunmasına fayda sağlayan  bir besin  olduğunu söyleyebiliriz..

 (Reşat Demirel tarafından yazılan bu yazı   1998  yılında Bolu Gündem gazetesinde yayınlanmıştır. )

Tüm yorumlar

Yorum ekle