IZA’YA AÇIK MEKTUP

IZA’YA AÇIK MEKTUP

Sevgili Iza ,
       Senden kaynatılan bulgurla tanışıklığım köyde geçen çocukluk yıllarıma dayanır. Sen, tarlada yenilen öğle yemeklerinin baş tacıydın. Sıcak sıcak, hafif sulu pişmiş bulgurunu yoğurtla karıştırıp yemenin tadı hala damağımdadır.

         Bilmem neden, bizim köy Kozyaka’ da yetişmezdin. Büyük halamın köyü Nimetli’de ,sen altında odun ateşi yanan kazanlarda suyun içinde kaynatılıp bulgura dönüşürken, kazan içine atılan ham armutlarla beraber seni sıcak sıcak yediğim günleri de unutamam. 
          Seni bulgur haline getirmek için kaynatmak , kurutmak zahmetli, zor  bir işti,    hatırlarım .   

          Köyden çıktık , büyük şehirlere gittik, okullarda okuduk, seni, biraz ihmal etmiş, pirinç pilavının cazibesine kapılmış olabiliriz, kusurumuza bakma . Ama , Sebenli olup ta  senden başka bulguru çeşidini evine sokanı da tanımadım.

         Sen ki, tarlada çalışan köylünün yüzlerce yıldır en önemli besin kaynağıydın , eminim,Dumlupınar’da düşmana saldıran Bolu alayının neferlerini de doyurmuştun.

        Seben' in en kıraç ,işe yaramaz denilen tarlalarında kıyıda köşede yetiştin, kimseye küsmedin , seni sıkıca saran kavuzun sayesinde özünü muhafaza ettin , kötü tohumlara, soğuğa,kuraklığa karşı  kendini korudun.

         Günün birinde senin değerini bilen, yöresine faydalı olmayı kendine ülkü  edinmiş    Ziraat Eğitimini Almanya da 1950 yıllarda Almanya’da almış Şerafettin Erbayram ağabeyimiz  ,   2008 yılında senin tohumlarını ıslah ederek daha geniş alanlarda ekiminin  yapılmasını temin  için, kendi  tarlasında  deneme ekimlerine başladı. Başladığı her işi başarıyla bitiren Şerafettin Erbayram,   bayrağı,  2014 yılında,  işini aşkla seven bir akademisyen, bir profesör, Nusret Zencirci hocaya  devretti.

           Senin 10 bin yıl önce tarihte ilk kültüre alınan buğdaylardan olduğunu  Nusret hocadan öğrendik. Nusret hoca , içeriğindeki besinleri araştırdı, sana hak ettiğin değerin verilmesini sağladı. Nusret hoca sayesinde senin içeriğinde çinko, demir ,bakır fosforun diğer buğdaylardan daha fazla olduğunu , protein deposu olduğunu öğrendik.
          Kalp sağlığını koruyan, kansere karşı engelleyici bir besin olduğunu ve içeriğindeki lüten sayesinde göz sağlığını koruduğunu da artık biliyoruz.

               Seni artık köylü yemeği diye küçük gören kimse kalmadı.  Şehirli anneler  artık çocuklarına yedirmek için Iza arar  oldu. 
          Sana, şimdiye kadar hak ettiğin değeri veremedik, senin, ne kadar faydalı bir besin olduğunu geç anladık ,kusurumuza bakma. 
          Eminim küsmedin, belki bize biraz kırılmış olabilirsin. Ama bak, artık senin adına düzenlenen  tarla günlerine,  Ankara’dan ,başka ülkelerden, dünyanın en iyi buğday  uzmanı ziyaretçilerin  geliyor.  Gelen misafirlere, senden yapılmış etli bulgur pilavı ikram ediliyor. Seneye, senin hasadını belki şarkılarla türkülerle kutlayacağız. Seben' de artık çiftçiler seni ıslah edilmiş tarlalara ekiyor. 
            Senin unundan kekler ,ekmekler ,erişteler,kurabiyeler yapılacak ,bebeler, bu ürünlerle beslenecek, gürbüz çocuklar olacaklar.

                  Rivayet olunur ki, adını da Hititçe de buğday demek olan "Zız" 'dan almışsın .
Binlerce yıl Anadolu'nun  kadim halklarını , yüzlerce yıl  Sebenliler’i doyurmuştun ,bu yıldan sonra eminim, bütün  ülkeyi    doyuracaksın.*

           *Reşat DEMİREL, 20.08.2018, Bolu Olay Gazetesi

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Bolu Çiftliği (@boluciftligi)'in paylaştığı bir gönderi ()

Tüm yorumlar

Yorum ekle