Kızılcık Reçeli
Stok kodu: 330 Gr

Kızılcık Reçeli

Stok kodu: 330 Gr
₺17,50
Vergi dahil

     Kızılcık Orta Asya kökenlidir. Anadolu Beylikleri döneminden beri yapılan çevirilerde aynı adla anılmaktadır. Bazı yörelerde Egren, Kevren, Kirik, Kiren gibi adlar verilmektedir. Bolu ve Seben   köylerinde  doğal ortamlarda yetişen Kızılcık, nesillerdir sağlık deposu olarak bilinmektedir.  Kızılcık   portakal kadar   C vitaminine sahiptir.. 

    "Kızılcık ( Comelian cherry) Comus Mas L.(Comacca) türünün olgun meyveleridir. Tek çekirdekliler sınıfının cherry grubunda yer almaktadır. Bu grupta kiraz, vişne ve kuş kirazı da yer almaktadır..

     Yapılan araştırmalar  Kızılcıkta kansere karşı koruyucu özellikler bulunduğunu göstermektedir.  Besinler kanserden koruyucu özelliklerine göre incelendiğinde etkisi en fazla besinlerin cherry türü meyveler ( kızılcık, vişne ve kiraz) olduğu, Almanya’da yapılan bir araştırmada ortaya çıkmıştır. Aynı  araştırmada bu grupta bulunan besinlerdeki koruyucu etkinin ısıya da dayanıklı olduğu da saptanmıştır. Bu nedenle kızılcık reçelinin ya da çorbasının kaynatılarak ,pişirilerek tüketiliyor olmasının  yararlı etkilerini azaltmadığı tesbit edilmiştir.  (*)

      Kızılcık ayrıca  kalp hastalıkları riskinin azaltılmasını sağlamaktadır. Kızılcık meyvesinde bulunan pigment diyetle düzenli olarak kullanılırsa kalp hastalığı riskinin azaltılmasında önemli bir rol oynadığı da saptanmıştır.  

   

(*)Bilgiler Hacettepe Üniversitesi .Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç.Dr. Sevil Başaoğlu'nun .” Kızılcık Meyvesine Sağlık ve Kültürel Açıdan Bakış adlı makalesinden alınmıştır. (1998)

330 Gr